Sara ile Nefesinle Tanış

Nefes, isteklere ulaşma yolu,
nefes almak hayal kurmak değil,
kendinle bağ kurmak,
tüm kuytu köşelerini,
gözün önünde görünmeyeni,
dile gelip söylenemeyeni,
göğsünde düğümleneni çözmek için
nefesinle tanışırsın.

Yaşam anne rahmine düştüğümüz anda başlar, anne karnında anneden her türlü beslenir ve bir çok duygusunu da alırız . Doğum anı ve sonrası ise yaşamda nefesimizi bloke etmeye başladığımız dönemdir. Özellikle korkuları algılamamız ve şekillendirmeye başladığımız çocukluk dönemleri kendi zihin kalıplarımızı oluşturduğumuz yaşlardır. Bu korku ve beraberinde gelişen davranış kalıpları , değişip dönüşen zaman içerisin de bazen yaşamla uyumumuzu kaybetmeye yol açar. Bunlar su yüzeyindeki engeller ise , Nefes terapisi ve Nefes egzersizleri ile bu yolu açmak yaşamın içindeki uyumu yakalamak , yaşamla  ahenk içerisinde  sağlık , huzur , mutluluğu bulmak kolaylaşır.

Nefes Terapileri ve Nefes Egzersizleri dünya da tamamlayıcı ve destekleyici tıp olarak nitelendirilmektedir. Fakat bu terapiler özen ve dikkat gerektirir.  Nefes Koçları ve Terapistleri  bu terapileri kendi bilgi ve deneyimleri doğrultusunda rehberlik olarak yapmalı ve derin travma durumlarında ise uzmanlara yönlendirmelidir. Nefes terapisi , bir başka travma kaynağı değil iyileşmeye destek süreci olmalıdır.

Nefes Terapileri yaşamda bizi zorlayan düşünce kalıplarını fark etmek için yapılır. Nefes terapilerinde uygulanan nefes tekniklerine “Dönüşüm teknikleri”  demeyi tercih ediyorum ben. Bu teknikler uygulanırken ; Nefes açılır ve farkındalık artar. Sonrasında bu açıklığı ve de nefesteki bu konforu devam ettirmek Nefes egzersizleri ile gerçekleşir. Ben nefesin , beden enerjisini temsil ettiği (pranayama ) ve bunu bedende tutmak için yapılan bir asana (hareket) serisi olduğu için Yogayı yapıyor ve öneriyorum.

Uzun yıllardır bir çok Nefes Terapisi eğitimi aldım. Son yedi yıldır uyguluyor ve eğitimler veriyorum. Uygulanan tekniklerin hepsi birbirinden değerli ve destekleyici teknikler… Hepsi öncelikle Nefesin açılması, akması ve sakinleşip dinginleşerek iyilik halini getirmesi temeline sahip.

Fakat nasıl aynı nefesi alıp farklı şeyler, hissedip söylüyorsak. Herkesin de tek tip bir teknikle iyileşebileceği düşüncesini çok doğru bulmuyorum. Hepimiz aynı şeyleri yaşıyor ve farklı algılıyoruz. Bu yüzden herkes için uygulanacak teknikte farklı olmalı. Ben bireysel terapilerde genellikle algı ve kişisel özellikler üzerinden danışanlara terapi verirken. Grup çalışmalarında temel niteliğindeki sistemleri uygulamayı tercih ediyorum.

 

Dünya üzerinde Eğitimini aldığım ; Elmas Nefes (Diamond Breathe), Somatic, Transformal, Santral, Pranayama, Holoterapi, Tantra, Sufi gibi bir çok nefes terapi ve egzersiz sistemi var.

Bunların toplamına Dönüşüm Tekniği demeyi seviyorum. Bu tekniklerin  en yenisi 30 yıldır tüm dünyada başarı ile uygulanıp , kişisel şifa kaynağı olarak değer görüyor.  Başlangıçta kişiye özel bir teknikle nefes açıldıktan ve farkındalık başladıktan sonra 5000 yıllık kadim bir bilgelik yolu olan Yoga’nın sükuneti içinde  şu anki yaşama uyumlanmak ve kişinin kendi şifasına ulaşması mümkün.

 

Tüm hastalıklar bedenin ve zihnin nereye gittiğinin bir habercisi. Bir başka değişle kendimizi nereye hapis ettiğimizin belirtisi.

Bu yüzden Nefes Terapileri iyileşmenin ilk adımı olmalı. Eğer tedavi süreci devam eden bir hastalık varsa o zaman  Nefes terapisi ve Yoga bu sürecin en kıymetli destekçisi olacaktır…

Nefes yaşamdır, Nefes nasıl yaşadığımızı fark ettirir, Nefes açılıp, derinleşip genişledikçe meditasyon ve sakinleşip izleme hali gelir. Tam anlamıyla iyi olma hali  yaşamın içine o meditasyonu (farkındalık) yakalama ile mümkündür.