Meditasyon

Genel tanım olarak Meditasyon, düşüncesiz farkındalık durumudur.

Meditasyon sadece sessiz bir oturuş, bir hareket , bir konsantrasyon, ya da bir izleme değildir. Meditasyon bunların bütünüdür. Zihnin bulunduğu An’ı , şimdiyi fark etme halidir. Çok aktif olan zihin dalgalanmalarını ortadan kaldırma durumudur.

Farkındalık zor kazanılan, kolay kaybedilen bir An’dır. Farkındalık içerisinde yapılan her şey bir meditasyondur. Kısıtlama, sıkma, sıkıştırma yoktur, anın içine bırakma ve gözlemci olma halidir meditasyon.

Bir çok meditasyon tarzı ve şekli vardır. Sadece sessiz ve hareketsiz oturup izlemek dışında, Farkındalıkla yapılan dans ve tüm hareketler birer meditasyon olabilir.

Yoga, beden farkındalığı ve zihni bedende tutma, nefesi ve bedeni sakinleştirme süreci aynı zamanda bir meditasyon şeklidir.

Konsantre olarak ya da odaklanarak (nefese, bir duygu ya da bir düşünceye) yapılan meditasyon şekilleri olsa da, an da olan gerçeği fark etme hali meditasyonu amacına ulaştırır. Çünkü meditasyon bütünsel bir iyileşme sürecidir.

Zihin sakinleşir, dinlenir, dingin hali yakalar ve bu sağlıklı olmaya açılan kapıdır. An’ın içinde olmak, dingin bir şekilde dinleyici ve izleyici olmak yaşamın akışına uymak demektir.

Birçok defa, hareket nefesi, nefes farkındalığı meditasyonu getirir.

Meditasyon yaşamın akışına uymak, saygı, sağlık ve mutluluğu yakalamak için gerekli tek araçtır.